רכיבה טיפולית

הרכיבה הטיפולית הינו תחום הצומח בשנים האחרונות במהירות רבה בארץ. לחווה צוות מדריכים ומטפלים גדול ומגוון עם שנים רבות של ניסיון בתחום הטיפולי

רכיבה טיפולית – רקע כללי

הרכיבה הטיפולית הינה בעצם טיפול בו נעשה שימוש בסוס וביתרונותיו ככלי טיפולי. דרך העבודה, המגע והקשר עם הסוס ניתן לעבוד ולשפר מגוון רחב מאוד של נושאים כגון:

  • בטחון עצמי
  • ריכוז
  • מוטוריקה עדינה/גסה
  • יכולת התמודדות
  • שיפור יכולת וכושר גופני
  • התמצאות במרחב
  • בעיות רגשיות ועוד ועוד.

אנו עובדים בשיתוף פעולה עם כל קופות החולים וכמו-כן עם כל מי שרוצה להגיע בצורה פרטית.

מהי רכיבה טיפולית?

טיפול בעזרת בעלי חיים הפך והופך ליותר ויותר נפוץ בשנים האחרונות. נראה כי בני האדם במהלך חייהם מושפעים לטובה מקשר קרוב עם בעל חיים. שיטת טיפול זו משפרת את המצב הרגשי, הקוגניטיבי, המוטורי והחברתי אצל המטופלים. רכיבה טיפולית היא חלק מתופעה כוללת של הסתייעות בבעלי חיים לטיפול רגשי בבני אדם. התיעודים הראשונים לשימוש בבעלי חיים בתהליכים טיפוליים הוא מבית-החולים “סנט אליזבט” בוושינגטון משנת 1919, שם נעזרו בכלבים במחלקה הפסיכיאטרית. בשנת 1944 פרסם ד”ר ג’יימס בוסרד מאמר אשר דן בערך הטיפולי של גידול בעלי חיים, בעיקר כחיית מחמד. המאמר זכה לפופולריות רבה. מתחילת 1960 חלה עלייה משמעותית במספר המטפלים המקצועיים שמכירים בערכם של בעלי החיים ככלי טיפולי.

למי זה מתאים?

על סוסים במהותה היא טיפולית ומבוססת על הקשר שבין האדם והסוס ועל הפעילות הגופנית הקשורה ברכיבה. באמצעות הרכיבה וההימצאות בקרבת הסוס, מתבצע טיפול בסביבה לא מאיימת, המעודדת התפתחות אישית וחברתית. טיפול וסיוע באמצעות סוסים נודע כבר מהמאה ה-18 כאמצעי לשיפור הערך העצמי של בני האדם. במונח רכיבה טיפולית יש כפילות מסוימת: ההיבט הראשון הוא הקשר בין האדם לבין בעל החיים. השני, קשור לפעילות הגופנית הכרוכה ברכיבה. בטיפול ברכיבה יש אין-ספור שיטות, גישות וטכניקות אשר מאפשרות לכל מטופל ומטפל לבחור את הטכניקה הרצויה. התכונות המיוחדות שבהן ניחן הסוס והעובדה כי ניתן לרכוב על גבו מאפשרים היעזרות בו ככלי טיפולי נפלא. שהייה במחיצת הסוס, טיפול בו וכמובן, הרכיבה עליו מאפשרים תקשורת ייחודית המספקת חוויה טיפולית שמקדמת את בריאותם הרגשית והפיזית של המטופלים. הרכיבה על גב הסוס היא פעילות מוטורית מורכבת ומאתגרת, התורמת לקידום מצב הגוף והיכולות המוטוריות וגם מסייעת למטופל בתחום הנפש והרגש. גוף הסוס, תנועתו הייחודית, היענותו לשפת הגוף של הרוכב עליו וקבלתו את הרוכב ללא תנאי וללא שיפוט מאפשרים למטפל ברכיבה כלי טיפולי מדהים.

בתהליך טיפולי זה נוצר משולש טיפולי הכולל את המטופל (הרוכב), המדריך והסוס, כאשר המדריך והסוס משרתים את צרכי המטופל. במגרש הרכיבה יכול המטופל להיפגש עם ההצלחות שלו, עם הפחדים ועם הכישלונות, ללמוד אותם ולעבדם בצורה חיובית בסביבה תומכת. לרכיבה הטיפולית תרומה עצומה ומיוחדת והיא שהטיפול נעשה בטבע – באווירה פתוחה, ומאפשר למטופלים רבים להרגיש את החופש ואת המרחב. השהות בטבע בקרבת חיות והעיסוק בפעילות גופנית חשובים במיוחד לאור הרגלי החיים בעידן המודרני.

למה זה טוב?

במחקרים שונים שנערכו בשנים האחרונות, נמצא כי רכיבה טיפולית בקרב ילדים ובני נוער מעלה את תחושת האמון, הביטחון, הקבלה בסביבתם הקרובה. כמו כן, נראה שיפור ברמות השליטה העצמית של בני הנוער בדימויים העצמי ואף נמצא שיפור גבוה בשביעות רצונם מעצמם ומחייהם. נראה כי רכיבה טיפולית מסיעת גם בשיפור הערכה עצמית, וויסות רגשי, הארכת ושיפור יכולות טווח הקשב והן פיתוח יכולות אמפתיות והתחשבות חברתית. בתרפיה זו נעשה שימוש בתכונותיו ותנועותיו של הסוס, בגירויי הסביבה הפתוחה, במגע עם בעל חי, בקשר עם המטפל ועוד, על מנת לטפל בקשיים רבים ומגוונים מתחום הנפש, הגוף, ההתנהגות והקשרים החברתיים בחיי המטופל.

פעמים רבות ילדים ובני נוער מראים התנגדות לשיתוף פעולה בטיפול קונבנציונאלי, כמו כן סובלים רבות מבעיות רגשיות. טיפול ברכיבה על סוסים מאפשרת לפתח קשר טיפולי טוב בין המטפל והנער בעזרת תיווכו של הסוס. כמו כן, בחווה ובסביבתם של הסוסים, הנוער חווה העצמה של תחושת מטפל ולא מטופל ולפיכך מטרות רבות ניתנות להשגה דרך שיתוף פעולה זה בין הנער והסוס, ומביאות להעצמה אישית ושיפור הדימוי העצמי דרך חוויה חיובית של שליטה והצלחה. בתהליך זה ניתנים כלים ובסיס להתמודדות במצבי לחץ ותסכול, פיתוח מסוגלות לעמידה בגבולות ביצירת משמעת עצמית, לימוד מיומנויות סדר וארגון, בניית יסודות לתקשורת מילולית ולשפת גוף נכונה, התבוננות עצמית ומודעות עצמית. התמדה ונוכחות פעילה בכל המפגשים של הרכיבה ושל הלימוד הפרונטלי, תוך הגברת המוטיבציה ללימודים דרך חווית ההצלחה ברכיבה מעניקות לנוער חוויות הצלחה ואמונה כי הם יכולים.

המלצות

אני רוכב שם כיף מאוד אתם אדירים
רום ציפורי
רום ציפורי
07:17 13 Dec 20
מקום מושלם בעל הבית אירח אותנו מאוד יפה מושלם.
ליעוז חמו
ליעוז חמו
17:12 27 Oct 20
LD זה לא סתם חווה. זה בית!❤️ מקום חם ואוהב עם אנשים מדהימים כל אחד ואחת!חווה שאפשר לסמוך על זה שיטפלו לך בסוס בלי שתדאג .הטיפול שם יסודי ונקי וכיף לבוא להרגיש בנוח שם.יש לי סוס מדהים שהוא נימצא בחוות LD מקבל את כל הטיפולים שהוא צריך!! אני מרוצה מאודדד!הכי שמחה שליאור הוא המאמן שלי ושל הסוס שלי.❤️כיף לי ללמוד עוד ועוד דברים מימנו.תודה על הכללל❤️❤️
חווה שהיא בית❤ איכותית ומקצועית עם אנשי המקצוע הטובים ביותר בארץ בכל התחומים.חווה נפלאה לכיף וטיולים ( נמצאת באיזור מדהים)ומצד שני מעולה להתפתחות אישית ברכיבה והתקדמות בענף..סוסים מעולים אנשים מצוייניםבארבע מילים- לרוצים את הטוב ביותר🎖
Yael Slor Marzuk
Yael Slor Marzuk
20:49 19 Aug 20
הייתי בהמון חוות וזו החווה המועדפת עלי,חווה עם אווירה משפחתית חמה ותומכתהסוסים מקבלים את כל הטיפולים הנדרשים ולכן גם נראים בהתאםליאור ונגה בעלי החווה נותנים תמיד יחס אישי ומענה מיידי לכל בקשה,צוות של מקצוענים אחד אחדממליצה בחום !
Sharon Shechtman
Sharon Shechtman
07:39 19 Aug 20
יחס אישי מקום נקי ומושקע
Moti bass
Moti bass
08:11 17 Dec 19
מקום מדהים
מוריה ולצמן
מוריה ולצמן
18:19 15 Dec 19
wingate-footer השותפים שלנו maccabi-footer

© 2020 כל הזכויות שמורול ל LD TRAINING